środa, 15 kwietnia 2015

Deja vu

1982. Town of Siedlce. Crossroads of Rynkowa and 22 November Streets(nowadays 11 Novemeber). /Zenit E (Soviet), Orwochrom Slide UT 18 (almost German)
1982. Miasto Siedlce. Skrzyżowanie  ulic Rynkowej z 22 lipca(obecnie 11 listopada). /Zenit E (sowiecki), Slajd Orwochrom UT 18 (prawie niemiecki)

Free(?)Sunday. The morning. It is time to stand in line for bread. Two loafs for a person. Is it worth going? Once I am there the shop will run out of both bread and butter. I can’t look at margarine anymore. How many people can queue there waiting for the baskets to enter the shop. The long line of people dressed in ugly clothes moves forward at a snail’s pace. I have some whole meal bread still left. I am not going, I won’t stand in a line, I won’t give in.

One day these stones will be shaken……..            ……Were they?”

Wolna(?) sobota. Rano. Czas po chleb do PSS. Dają po dwa bochenki na osobę. Nie warto iść i tak dla wszystkich nie wystarczy i jak dojdę to ani chleba, ani masła nie będzie. Na margarynę palmową nie mogę już patrzeć. Przecież to dopiero kolejka po koszyki. Ile tam może stać ludzi? Wolno posuwa się ta kolejka w burych ubraniach. Mamy jeszcze pół razowego. Nie idę, nie będę stał w kolejkach, nie dam się. 

Kiedyś te Kamienie drgną...                ... Drgnęły?


2008. Zdjęcie tego samego miejsca po 26 latach. Aparat Fuji FinePix A920 
2008. The photo was taken from the same spot 26 years later. Camera Fuji FinePix A920Prześlij komentarz